niedziela, 11 grudnia 2011

Drapaki dla kotówOd setek lat trzymanie zwierząt domowych nie jest niczym niezwykłym, jednak dopiero od kilku dziesięcioleci naturalnym stało się też trzymanie zwierzaków takich jak koty, myszy, króliki czy nawet ryby. Jeszcze na początku XX wieku w niektórych środowiskach za wielki nietakt uważane było zachwycanie się kotem lub psem, który niepostrzeżenie przemykał się po domach wielkich elit politycznych czy finansowych.W obecnych czasach na szczęście takiego problemu już nie ma, a trzymanie zwierząt domowych wiąże się z wieloma obowiązkami, nie zaś ze społecznym wykluczeniem. Czasami do tych obowiązków należy dodać też pewne wydatki – ja chociażby te poczynione na zakupienie takich artykułów jak drapaki dla kotów, obroże i smycze dla psów czy klatki dla gryzoni.

W większości przypadków są to jednak sumy niewielkie, dopuszczalne dla każdego portfela, dlatego nie stanowią praktycznie żadnego problemu. Dzięki temu jesteśmy jednak w stanie wyposażyć naszego zwierzaka w najlepsze akcesoria, najlepsze karmy czy smakołyki oraz najlepsze warunki do życia i zapewnić mu optymalny komfort oraz wygodę.

To ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt, które raczej rzadko lub wręcz w ogóle nie są wypuszczane na świeże powietrze, a świat oglądają zza szyby akwarium lub prętów metalowych klatek. Nieco osobną kategorią są też koty, które choć mają warunki i predyspozycje, aby spędzać czas na dworze, z racji możliwości ewentualnej ucieczki czy zgubienia się, są raczej trzymane tylko w domach.

Mały problem, jeśli jest to duże mieszkanie, domek jednorodzinny lub spora przestrzeń mieszkalna – jednak gdy kot trzymany jest w malutkim pokoiku, bez możliwości wybiegania się, jego warunki życia ulegają znacznemu pogorszeniu się. Aby je zwiększyć i przywrócić do standardowej normy, dobrze jest zapewnić zwierzakowi rozrywkę – tą zaś dostarczają przeróżne zabawki, drapaki dla kotów (pełniące też inne, praktyczne funkcje) oraz sami ludzie (głównie małe dzieci), którzy traktują zwierzęta nie jak przedmioty, ale żywe i czujące istoty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz