niedziela, 11 grudnia 2011

Szelki dla psaW czasie jazdy samochodem wszyscy podróżni zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa. Jest to regulowane odpowiednimi przepisami, ale jazdę w pasach bezpieczeństwa dyktuje również zdrowy rozsądek. Podczas zderzenia mogą uratować życie. Pasy pomagają również podczas jazdy, zwłaszcza na ostrych zakrętach nie pozwalają wypaść z fotela.


Znając wszystkie zalety jazdy z pasami bezpieczeństwa jednocześnie zapominamy o bezpieczeństwie naszych pupili. Jako kierowca niejednokrotnie widziałem pieski beztrosko biegające po całym samochodzie właściciela. Równie często widywałem psiaki siedzące kierowcy na kolanach. Takie sytuacje są równie niebezpieczne dla psa jak i dla prowadzącego samochód. W sytuacji, gdy zwierzę nie jest w żaden sposób przypięte lub nie podróżuje w specjalnym transporterze, podczas nagłego hamowania, lub ostrego zakrętu psiak nie może utrzymać się na łapach i może się poobijać.

Z drugiej strony w sytuacji gdy zwierzę beztrosko hasa po aucie, może rozpraszać kierowcę co może doprowadzić do wypadku. Zwierzęta nie potrafią zrozumieć, że w danym momencie ich pan musi się skupić na prowadzeniu pojazdu, aby wymusić zabawę lub pieszczoty mogą zrobić coś, co zdekoncentruje kierowcę. Bezpieczną i spokojną podróż zapewni odpowiedni transporter lub szelki dla psa posiadające możliwość wpięcia ich w zatrzask pasów bezpieczeństwa.

Transportery są szczególnie przydatne w sytuacji gdy wybieramy się w dalszą podróż. Wykonane najczęściej z lekkiego plastiku dają możliwość łatwego transportu zwierzęcia, często producenci w zestawie zapewniają poidełko podróżne i materacyk. Transporter można postawić na dowolnej płaskiej powierzchni, więc nie występuje problem sierści pozostawionej na tapicerce.

Szelki dla psa posiadające specjalną końcówkę, która umożliwia wpięcie ich w pasy bezpieczeństwa są z kolei najprostszą metodą przewozu zarówno dużych jak i małych psów. Czasami można dokupić samą końcówkę zapinającą wraz z krótką smyczką i karabińczykiem. Dzięki temu nie ma konieczności kupowania całego zestawu, lecz można spiąć taką końcówkę z posiadanymi już szelkami. Takie pasy bezpieczeństwa pomagają psu pozostać na miejscu nie tylko gdy ma nadmiar energii, ale również gdy kierowca jest zmuszony wykonać nagły manewr.

Przepisy nie regulują tego jak powinno podróżować zwierzę w samochodzie. Każdy właściciel powinien zastanowić się, co może się zdarzyć, jeśli pies nie będzie przypięty lub nie będzie w transporterze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz