sobota, 10 grudnia 2011

Jak żyją rybki

Zimno-czy ciepłolubne, słodko czy słonowodne, wszystkie ryby mają swoje specyficzne wymagania. Są więc akwaria zimno oraz ciepło wodne, z wodą morską i słodką. I w każdym z tych rodzajów akwariów rozróżniamy następujące typy.  Akwarium towarzyskie
 Klasyczne. Najczęściej spotykany typ akwarium słodkowodnego, szczególnie zalecany dla początkujących. Trzymane są w nim różne gatunki roślin i ryb. Najważniejsze, aby były do siebie dopasowane, zarówno pod względem temperamentu jak i temperatury oraz parametrów chemicznych wody.

       Akwarium gatunkowe
Takie akwarium zamieszkane jest tylko przez jeden gatunek. Zwykle przedstawiciele tego gatunku to ryby mające specjalne wymagania, które należy uwzględnić przy planowaniu akwarium.

      Akwarium biotopowe
Określenie to może być nieco mylące, gdyż każde akwarium jest tak naprawdę biotopem. w ten sposób określamy akwarium, w którym wszystkie ryby i rośliny pochodzą z tego samego środowiska naturalnego.

      Akwarium troskliwe
Specjalistyczne. Zwykle niezbyt atrakcyjne z wyglądu, o szczególnych, często ekstremalnych właściwościach wody,  wymaganych do pomyślnego rozmnażania ryb.
Jeżeli zdecydowałeś się już, jaki typ akwarium chcesz założyć, pora zastanowić się nad wielkością zbiornika, jego umiejscowieniem i wyposażeniem.

Wybór miejsca  w skrócie
 1. Dobre miejsce na akwarium to takie, gdzie nie padają bezpośrednio promienie słoneczne.
 2. Ważne: źródło prądu znajdujące w pobliżu akwarium.
  3. Ciemne miejsce nadaje się lepiej dla akwarium - cały zbiornik przybiera wówczas atrakcyjniejszy wygląd.
 4. Należy upewnić się co do wytrzymałości podłogi i szafki na których będzie stało akwarium.
 5. Akwarium nie powinno znajdować się przy drzwiach, ponieważ częsty ruch w ich pobliżu może powodować stres u ryb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz