niedziela, 11 grudnia 2011

Klatka dla królikaWiększość ludzi zachwyca się ślicznymi długouchymi futrzakami. Jednak jak to bywa przy każdym zwierzaczku, decydując się na jego zakup i hodowlę należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie lokum. Najlepsza będzie klatka dla królika składająca się z plastikowej kuwety i drucianej części górnej. Należy pamiętać o tym, że pupil musi czuć się w swoim domku swobodnie, bezpiecznie i komfortowo.
Najlepiej jeśli kupimy klatkę największą na jaką tylko możemy sobie pozwolić, minimalne jej rozmiary to 80 cm x 50 cm x 40 cm. Od razu należy kupić większą klatkę, gdyż nie wiemy jakie rozmiary osiągnie nasz futrzany maluch. Jeśli chodzi o samą kuwetę to powinna być jak najwyższa (minimum 10 cm).

Zmniejszy to brudzenie wokół klatki, ponieważ króliki uwielbiają wykopywać sobie norki, a w swoim domku mogą to robić w sianie, trocinach (zdarza się także, że z odchodami i resztkami pokarmu). Dno klatki należy wyłożyć trocinami i sianem, ewentualnie miejsce, w którym królik załatwia swoje potrzeby fizjologiczne wysypać kocim piaskiem pochłaniającym wilgoć.

Zazwyczaj każda klatka dla królika jest już wyposażona w poidełko, czasem także domek (najczęściej plastikowy, ale są także drewniane – króliki chowając się w takim domku czują się bezpieczne), a także pojemniczek na pokarm (najlepiej dosyć ciężka ceramiczna miseczka), który po każdym sprzątaniu trzeba koniecznie stawiać w tym samym miejscu klatki. Natomiast siano częściowo jako wyściółka, ale także pokarm musi być ciągle uzupełniane.

Oczywiście nie można zakładać, że królik wybiega się i wyskacze w klatce, nie jest to możliwe. Dlatego należy pamiętać o częstym wypuszczaniu go z klatki, by mógł sobie swobodnie pohasać, najlepiej na kilka godzin dziennie. Mieszkanie oczywiście trzeba wcześniej do tego odpowiednio przygotować i w miarę możliwości poukrywać przedmioty, które nie chcemy by zostały pogryzione. Niestety bardzo często się zdarza, że króliki przegryzają kable, co niekiedy kończy się dla nich tragicznie. Dlatego przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa nie należy zostawiać wypuszczonego zwierzaka samego w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz